Infocentrum Slatiňany - Tipy na výlet

VYHLÍDKOVÁ VĚŽ CHLUM

Jedním z posledních počinů při obnově Slatiňansko-slavického areálu je zajištění a rekonstrukce vyhlídky Na Chlumu, jejíž osud donedávna nebyl zrovna šťastný. Neobvyklá stavba stojí v lokalitě Na Chlumu na jižním úpatí kopce Hůra (403 m), asi 3 kilometry západně od centra Slatiňan. Na přelomu 19. a 20. století ji nechal vystavět kníže František Josef Auersperg. Po druhé světové válce, kdy byla obora zrušena, se o věž nikdo nestaral. Z celé této romantické stavby zbylo jen torzo z kamenů smutně zasazené mezi staré stromy nad strmým svahem ke Kochánovickým rybníkům. Mnoho lidí stavbu označuje za pouhou rozhlednu, což není úplně pravda. V rámci krajinné památkové zóny tvoří jedno z mnoha odpočinkových míst, míst pro setkávání, poklidné naslouchání přírodě a zároveň poskytuje přístřeší poutníkům při náhlé nepřízni počasí. Věž můžeme považovat i za hlásku střežící lesy a varující před požáry. Jak dokládají staré snímky, jde o stavbu, která byla oblíbena nejen mezi členy knížecí rodiny, ale také mezi zdejšími obyvateli, kteří ji využívali jako cíl procházek a setkání.

O záchranu bojovala řada místních sdružení, avšak k její rekonstrukci došlo až v roce 2013. Chvályhodnou stavební obnovu financovala firma Lesy ČR, s.p. a převzala tak zodpovědnost za dědictví po generacích, které tu byly před námi. Obzvláště, jde-li o tak unikátní stavby, jež bychom měli zachovat i pro následující generace. Objekt hlásky je přímo propojen s turistickými okruhy navazujícími na slatiňanský zámek a další turisty hojně navštěvované stavby jako je již zmiňovaný Kočičí hrádek nebo Naučná stezka kolem Kochánovických rybníků. V sousedství se navíc nachází komplex Rekreačních lesů Podhůra. Nedaleko slatiňanského zámku je možné navštívit i muzeum starokladrubských koní, a to v nedávno zrekonstruovaném objektu nazývaném Švýcárna.

Památka je nyní zcela opravena a veřejnosti volně přístupná. Pro rekonstrukci hlásky byly využity materiály, které dotvářejí původní charakter stavby - kámen a dřevo. Ve stejné lokalitě současně Lesy ČR vybudovaly nový altán pro návštěvníky Kočičího hrádku.

VYHLÍDKOVÁ VĚŽ CHLUM VYHLÍDKOVÁ VĚŽ CHLUM VYHLÍDKOVÁ VĚŽ CHLUM VYHLÍDKOVÁ VĚŽ CHLUM