Infocentrum Slatiňany - Tipy na výlet

ČESKÉ LHOTICE A HRADIŠTĚ

Mezi Křižanovickou přehradou a Nasavrky se nachází pozoruhodné území se stopami dávného keltského osídlení. Z dlouhodobých výzkumů a archeologických nálezů se jednalo o velmi významnou lokalitu. Dvojité valy a příkopy v obci Hradiště jsou dnes jediným na pohled viditelným pozůstatkem keltského opevnění. Tyto valy byly v 18. a 19. století narušeny stavbou silnice, hřbitova a evangelického kostela. Přesto je tato lokalita archeo- logickým místem a jediným dosud známým keltským hradištěm ve východních Čechách. Keltové tak byli prokazatelně jedněmi z prvních trvale usídlených obyvatel Železných hor.

U Českých Lhotic, jen kousek cesty od Hradiště, byla v roce 2006 postavena krásná, volně přístupná rozhledna, ze které je za příznivých podmínek pěkný rozhled po okolí.V srpnu téhož roku byl poblíž rozhledny vztyčen také mírový sloup.

První písemná zmínka o osadách České Lhotice a Hradiště je z roku 1329. Dobovou událostí bylo v Hradišti v roce 1787 postavení a vysvěcení jedné z prvních evangelických modliteben v Čechách. Později byla v letech 1842 - 1847 postavena místo původní modlitebny dřevěné modlitebna zděná, kterou zde najdete i dnes.

Nejlépe vás všemi těmito i dalšími místy provede 9 km dlouhá Keltská stezka Železnými horami osazená informačními panely, která začíná v Nasavrkách u zámku.

Stezka prochází krajinou Železných hor, je zde několik mírných stoupání, ale celkově je trasa pouze lehce obtížná a dostupná i pro menší děti nebo rodiny s kočárkem. Stezku lze projet i na kole.
Možnost občerstvení a ubytování v nedalekých Nasavrkách.

Již se stalo tradicí, že Nasavrky uprostřed léta ožívají oslavami Lughnasadu - keltského svátku úrody, radosti a plodnosti. Bude tomu tak i letos. Pro návštěvníky je připravován bohatý program plný aktivit spojených se životem našich Keltských předků. 5. ročník festivalu Lughnasad proběhne letos 30. července.
Na zámku v Nasavrkách díky grantu Culture 2000 – The Vanished Cities byl nainstalován do expozice o Keltech multimediální informační systém a natočen hraný dokument „Příběh kamene“.
Hlavní myšlenkou je ukázat prostřednictvím moderních prostředků místa, která již nemůžeme vidět, protože byla buď nenávratně zničena, nebo jsou ukryta pod nánosy hornin či zastavěna.


ČESKÉ LHOTICE A HRADIŠTĚ ČESKÉ LHOTICE A HRADIŠTĚ ČESKÉ LHOTICE A HRADIŠTĚ

Kontakt

E-mail:ic-nasavrky@ckmacek.cz
tel., fax: 469 677 566
WWW: www.ckmacek.cz/ic
E-mail:boii@boii.cz
GSM: 607 562 965