Infocentrum Slatiňany - Tipy na výlet

STÁTNÍ ZÁMEK SLATIŇANY

Milí návštěvníci, pojďte s námi navštívit velice pěkné prostředí, kde na Vás dýchne trochu historie. Není to jen tak obyčejný zámek, se kterými se setkáváte při svých toulkách naší krajinou. Vy, kdo se chcete dozvědět něco více o koních a jejich vývoji, zastavte se u nás a můžete strávit krásné chvíle v příjemném prostředí zámku a jeho okolí.

Původně zde stála tvrz, která byla na konci 16. století přestavěna na renesanční zámek. Psaníčková sgrafita se dodnes dochovala na východním křídle zámku. Od roku 1746 vlastnili panství téměř dvě století kinížata z Auerspergu, kteří zámek upravovali barokně a později klasticistně. Nejvýznamnější přestavba proběhla po polovině 19. století ve stylu novogotickém kdy zámek získal svoji dnešní podobu. Roku 1945 přešel zámek do vlastnictví státu. Po roce 1950 zde bylo zřízeno hipologické muzeum. Expozice největšího a nejkomplexnějšího „ muzea koní“ v Evropě byla vytvořena svozy ze stodvacetidvou hradů a zámků Čech a Moravy, předměty z vysokých škol a výzkumných ústavů. Od roku 2011 je zpřístupněná také zámecká expozice o knížecí rodině Auerspergů.

ZÁKLADNÍ PROHLÍDKOVÉ TRASY:

Návštěvníkům nabízíme k prohlídce dva prohlídkové okruhy:

I. Zámecká expozice
Zámecká expozice Vám představí zámek Slatiňany ze dvou naprosto odlišných úhlů pohledu. Jeden je ze strany moderního šlechtice přelomu 19. a 20. století a druhý ze strany personálu. Poznáte hlavní zámecké reprezentační pokoje, salony, pracovnu a obytné pokoje v panském patře. Poté zavítáte do suterénu zámecké budovy, kde se dochoval ojedinělý soubor provozních prostor v podobě lednice, kuchyně včetně velkých kachlových kamen s historickým vybavením a umývárna nádobí. Opravdovým unikátem je kotelna z počátku 20. století se soustavou rozvodného potrubí s originální izolací a boiler.
Počet osob ve skupině - 25, délka prohlídky 50 minut

II. Hipologická expozice
Hipologická expozice dokumentuje na více než tisícovce exponátů vztah člověka a koně. Vědecká část seznamuje návštěvníky s evolucí a historií koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti. Umělecké sbírky nabízí širokou paletu významných obrazů koní hlavně z 18. a 19. století, další exponáty představují využití koní ve vojenství, dopravě, při parforsních honech či dostizích. Obrazové a grafické sbírky jsou doplněny ukázkami sedel a postrojů.
Počet osob ve skupině - 25, délka prohlídky 50 minut

POUZE VE VYBRANÉ DNY:

III. Otevřte 13. komnatu s žokejkou Latou Brandisovou
Netradiční prohlídka v doprovodu kostýmované historické postavy je určena zejména pro rodiny s dětmi. Můžete navštívit zámek a vyslechnout si příběh žokejky Laty Brandisové, vyluštit tajenku a získat tak jeden ze sedmi klíčů ke 13. komnatě.
Počet osob ve skupině - 25, délka prohlídky 50 minut

IV. Pokrok nezastavíš
Speciální prohlídka Vás zavede nejen do veřejně přístupných prostor hlavního prohlídkového okruhu, tj. hospodářské části zámecké expozice, jakými jsou zámecká kuchyně z roku 1900, nebo zámecká ústřední kotelna z 20. let 20. století, ale také budete moci navštívit prostory, jež zůstávají během roku na klasické prohlídce skryté, jakou je velká koupelna z přelomu 19. a 20. století, točitým schodištěm do nejvyššího patra tzv. záchodové věže, ve které se šatními skříněmi a čistírnou oděvů. Na závěr Vás čeká výstup do půdních prostor nad reprezentativními místnostmi zámku, kde se seznámíte s dobovými plány s technickými a průmyslovými vymoženostmi a budovami nejen v zámeckém areálu, ale také v okolí města Slatiňany.
Počet osob ve skupině - 12, délka prohlídky 45 minut

V. Zámecká věž
V roce 2013 byl historicky poprvé zpřístupněn ochoz velké zámecké věže. Za příznivého počasí nabízí výhledy nejen na Slatiňany a Chrudim, ale i na Ještěd, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník a Jeseníky.
Počet osob ve skupině - 12, délka prohlídky 15 minut

VI. Komentované exkurze zámeckým parkem
Komentované prohlídky zámeckým parkem Vám představí historii a zajímavosti zámeckého parku ve Slatiňanech. Dostane se Vám odborného výkladu dendrologa, se kterým si uděláte procházku parkem.
Počet osob je neomezen, délka exkurze cca 1 hodina
Prohlídka je možná pouze na základě objednávky.

Kromě těchto expozic je zámek centrem kulturního a společenského dění ve městě, neboť se zde pořádají různé výstavy, koncerty i jiné akce jako např. vánoční jarmark s programem. Tyto pěkné zážitky návštěvníkům umocňuje krásné zámecké prostředí.

Nesmíme opomenout přilehlý zámecký park, založený počátkem minulého století v anglickém stylu na ploše 16 ha. Procházku parkem zpestří výběh koně Převalského, který návštěvníci najdou vpravo při vstupu do parku.

Park byl postupně obohacován o další a další dřeviny a dnes se uvádí, že je v něm soustředěna druhá dendrologicky nejbohatší sbírka ve východních Čechách. Zámek i park patří k esteticky velmi působivým lokalitám, a zvláště na jaře a na podzim zde můžete spatřit velmi hezké scenérie. Terén je nenáročný, park je dobře udržovaný, a proto Vám jeho návštěvu můžeme vřele doporučit.

Vstupné v roce 2014:

I. Zámecká expozice
dospělí: 100 Kč
žáci, studenti, ZTP, senioři: 70 Kč
organizované skupiny dětí do šesti let: 10 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a max 3 děti): 270 Kč

II. Hipologická expozice
dospělí: 90 Kč
žáci, studenti, ZTP, senioři: 60 Kč
organizované skupiny dětí do šesti let: 10 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a max 3 děti): 240 Kč

Kombinace tras: Hipologická expozice + Zámecká expozice
dospělí: 150 Kč
žáci, studenti, ZTP, senioři: 100 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a max 3 děti): 400 Kč

POUZE VE VYBRANÉ DNY:

III. Otevřte 13. komnatu - zážitková prohlídka s žokejkou Latou Brandisovou
dospělí: 120 Kč
žáci, studenti, ZTP, senioři: 90 Kč
organizované skupiny dětí do šesti let: 20 Kč

IV. SPECIÁLNÍ PROHLÍDKY: Pokrok nezastavíš
dospělí: 120 Kč
žáci, studenti, ZTP, senioři: 90 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí a max 3 děti): 330 Kč

V. ZÁMECKÁ VĚŽ
dospělí: 30 Kč žáci, studenti, ZTP, senioři: 20 Kč

VI. Komentované prohlídky zámeckým parkem:
Paušální poplatek do 50 osob: 1500,- Kč
• POUZE PO PŘEDCHOZÍ REZERVACI

Zámek Slatiňany Zámek Slatiňany Zámek Slatiňany Zámek Slatiňany

Kontakt:

Státní zámek Slatiňany
Zámecký park 1
538 21 Slatiňany

Pevná linka:
• správa zámku: 469 681 112
Mobil:
• správa zámku: 724 663 680
• kastelán: 725 847 258

e-mail: slatinany@npu.cz
internet: www.zamek-slatinany.cz/