Infocentrum Slatiňany - Tipy na výlet

KOČIČÍ HRÁDEK

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Hrádek vzbuzuje mezi současnými návštěvníky hlavně dětmi stejné nadšení, jako u malých potomků rodiny Auerspergů. K hrádku se dostanete, když projdete zámeckým parkem k dřevěné brance a pokračujete po asfaltové silnici vzhůru až dojdete k lesu. Tam odbočíte vpravo a budete pokračovat po cestě k nově opravenému stavení Švýcárny. A tam Vás už ukazatel nasměruje lesní pěšinou k danému místu.

Kočičí hrádek Kočičí hrádek

Popis cesty

Pěšky (červená): od Informačního centra ve Slatiňanech půjdete alejí směrem ke kostelu (přes hlavní silnici) a vejdete do parku. Ten projdete jednou z cest vedoucích kolem rybníčku. Ocitnete se u východu z parku - dřevěné branky zvané Klapačka. Pokračujete rovně do kopce po asfaltové silnici. Poté po pravé straně uvidíte vodárnu a půjdete rovně do lesa. Dále podle zeleného turistického značení odbočíte vpravo, půjdete stále rovně až ke zrekonstruované budově Švýcárny, kde se nyní nachází Interaktivní muzeum starokladrubského koně. Zde na rozcestí zahnete vlevo a půjdete stále po zelené. Po několika desítkách metrů už budete moci po své pravé ruce vidět Kočičí hrádek.

Nabízíme vám ještě jednu a to zajímavější cestu, je to pěší naučná stezka ke Kočičímu hrádku. Od zámecké dřevěné branky zvané Klapačka se dle značení vydáte od jedné cedule ke druhé a dalším, až dojdete ke Kočičímu hrádku. Po cestě se dozvíte plno zajímavostí o krásách okolní přírody a historii zdejšího regionu.

Autem (modrá): od informačního centra vyjedete doprava a na křižovatce odbočíte vlevo, dojedete rovně na prakoviště a dále budete pokračovat po silnici do kopce podle červeného značení.

Kočičí hrádek

Naučná stezka ke Kočičímu hrádku