vykricník.svg

Aktuální upozornění


Veřejná výzva - Výběrové řízení pro obsazení pozice vedoucí stavebního úřadu III

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení - Městský architekt

VÝSTRAŽNÁ INFORMACE Českého hydrometeorologického ústavu pro obec s rozšířenou působností Chrudim na jev: SILNÉ BOUŘKY platná od pátku 24.5.2024 11:00 hodin do pátku 24.5.2024 19:00 hodin. V pátek bude postupovat přes naše území k severozápadu mělká tlaková níže. Lokálně se budou vytvářet bouřky s přívalovými srážkami kolem 30 mm za krátký čas, v opakovaných bouřkách může spadnout i přes 50 mm srážek. Nelze vyloučit ani menší kroupy do 2 cm. Bouřky se budou pohybovat velmi pomalu k severu a večer jich bude ubývat.

Jak správně topit a ušetřit
Od 1. 9. 2024 je zakázáno provozovat v rodinných domech, bytových domech a stavbách pro rodinnou rekreaci spalovací zařízení horší než 3. třídy.

Poplatek za komunální odpad (popelnici) a za psa
Od pátku 5. dubna 2024 se začala provádět roznáška složenek za komunální odpad (popelnici) a za psa. Každý poplatník obdrží složenku (složenky), na které jsou uvedeny platební údaje včetně variabilního symbolu a specifického symbolu.
Variabilní symbol identifikuje poplatníka a specifický symbol identifikuje typ poplatku a je nutné oba symboly při platbě zadat!
Poplatek je splatný jednorázově, nejpozději 
do 31. května 2024.
Úhradu lze provést převodem na účet s možností využití vytištěného QR kódu, nebo v hotovosti či platební kartou v pokladně Městského úřadu Slatiňany.
Za spolupráci děkuje Odbor finanční

Využijte služeb Centra pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje, o. p. s. v Chrudimi

Harmonogram svatebních obřadů pro rok 2024

Recyklujme jedlé oleje a tuky

Seznamte se s novým návštevným řádem Slavické obory u Slatiňan

Nová zelená úsporám Light  - MAS Chrudimsko je tady pro Vás

 

Aktuality

03. 05. 2024
Ozvěny Slatiňan - KVĚTEN 2024

číst více
03. 05. 2024
12. 02. 2024
Taneční kurz společenských akcí - Sokol Slatiňany

Tělocvičná jednota Sokol Slatiňany pořádá každoroční Taneční kurz společenského tance. Taneční začínají 6. září 2024 ve Slatiňanské sokolovně. Informace ke kurzům a přihláškám jsou na webových stránkách Sokola Slatiňany, a to: http://www.sokolslatinany.wz.cz/

číst více
12. 02. 2024
zobrazit další

Kalendář akcí

 • 30. 11. 2023Vánoce na Švýcárně

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na Vánoce na Švýcárně, které budou probíhat ve dnech 30. listopadu, 7. prosince a 14. prosince vždy od 8:00 do 17:00. V rámci této vícedenní akce, bude možné zakoupit ručně vyráběné ozdoby, perníčky, včelí produkty a mnoho dalšího. Taktéž si zájemci budou moci vyzkoušet v rámci řemeslné dílny výrobu svícnů, přání, vánočních dekorací a ozdob. Doplňující informace jsou uvedeny na přiloženém plakátu. Vstup bude zdarma.

  číst více
 • 28. 11. 2023119. Cestovatelský večer

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na další již 119. Cestovatelský večer. Tentokrát bude zaměřený na Peru v Jižní Americe večerem provedou Milan a Rita Chalupníkovi.
  Událost se uskuteční v úterý 28. listopadu od 19:00 ve Společenském domě v Tyršově ulici. Vstupné na tuto akci bude bezplatné.

  číst více
 • 23. 11. 2023Vánoční jarmark

  Domov sociálních služeb Slatiňany,
  Vás srdečně zve na již tradiční Vánoční jarmark, který se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu mezi 14–17 hodinou ve společenské místnosti v přízemí hlavní budovy DSS Slatiňany.

  číst více
 • 21. 11. 2023Laskavý večer 195. – Miroslav Paleček → pocta J. Seifertovi

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na již 195. Laskavý večer, který bude poctou laureátovi Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi.
  Miroslav Paleček zhudebnil některé jeho básně a představí taktéž svoji původní tvorbu. Akce proběhne v úterý
  21. listopadu od 19:00 hodin ve Společenském domě v Tyršově ulici. Vstupné na tuto událost stojí 60,- Kč. Další doplňující informace jsou uvedeny na přiloženém plakátě.

  číst více
 • 11. 11. 2023Svatomartinský průvod

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na Svatomartinský průvod, který se uskuteční 11. listopadu od 13:00 hodin v Hřebčíně Slatiňany. V rámci události se můžete těšit na dílny pro děti, menší jarmark, šermířské vystoupení a další. Harmonogram akce je podrobněji rozveden na přiloženém plakátu.

  číst více
 • 10. 11. 2023Pardubická šestka–hudební vystoupení

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na hudební vystoupení kapely Pardubická šestka, které se uskuteční v pátek 10. listopadu od 16:00 hodin ve Společenském domě Slatiňany. Tématicky hudební repertoár se bude sestávat z českých a moravských písní. Vstupné na událost bude bezplatné.

  číst více
 • 7. 11. 2023Laskavý večer 194. – Jiří Dědeček - Recitál Písničkáře

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na již 194. Laskavý večer recitál písničkáře Jiřího Dědečka.
  Akce proběhne v úterý 
  7. listopadu od 19:00 hodin ve Společenském domě v Tyršově ulici. Vstupné na tuto událost stojí 60,- Kč. Další doplňující informace jsou uvedeny na přiloženém plakátě.

  číst více
 • 5. 11. 2023Vodnické pohádky

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat se svými dítky na loutkové divadlo pro nejmenší „Vodnické pohádky“. Tato událost se uskuteční v neděli 5. listopadu od 15:00 hodin ve Společenském domě Slatiňany. Budete zde moct navštívit taktéž vodáckou prodejnu a kreslírnu. Vstupné bude zdarma.

  číst více
erb

Slatiňany ti
přirostou k srdci

Město Slatiňany naleznete v malebném kraji na úpatí Železných hor 4 km jižně od okresního města Chrudim. 

První písemná zmínka o Slatiňanech pochází z roku 1294, kdy zde na skalnatém ostrohu nad řekou Chrudimkou stála pouze dřevěná gotická tvrz. Jejím vlastníkem byl zřejmě František za Slatiňan. Na sklonku XVI století koupil panství pražský měšťan Bohuslav Mazanec z Frymburka a nechal na místě tvrze vystavět renesanční zámek. Následovala řada dalších vlastníků, jako například Jan Sigmund Knobloch, rodina Berků z Dubé , František Adam z Bubna a z Litic, František Josef ze Schőnfeldu, kníže Jan Adam z Auerspergu a další následníci tohoto rodu.

 Snad největšího rozkvětu doznala obec v letech, kdy panství vlastnila knížecí rodina Auerspergů. V této době se postupně z bezvýznamné vsi stávají Slatiňany hospodářsky i kulturně živým místem. Vzniká zde například v roce 1859 cukrovar s rafinérií a kostkárnou, v roce 1877 továrna na umělá hnojiva, parní pila v roce 1901 a v roce 1903 lihovar. Slatiňany byly povýšeny na město 1.7.1971.

Dle dat ČSÚ žilo k 1. lednu roku 2020 v městě Slatiňany a jeho místních částech Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice souhrnně 4 217 obyvatel.

Naši partneři