vykricník.svg

Aktuální upozornění


Plovárna v úterý 25. června 2024 OTEVŘENA od 12:00 hodin !!! *** Teplota vody 24 °C ***
Pohled na plovárnu

Jak správně topit a ušetřit
Od 1. 9. 2024 je zakázáno provozovat v rodinných domech, bytových domech a stavbách pro rodinnou rekreaci spalovací zařízení horší než 3. třídy.

Využijte služeb Centra pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje, o. p. s. v Chrudimi

Harmonogram svatebních obřadů pro rok 2024

Recyklujme jedlé oleje a tuky

Seznamte se s novým návštevným řádem Slavické obory u Slatiňan

Nová zelená úsporám Light  - MAS Chrudimsko je tady pro Vás

 

Aktuality

04. 06. 2024
Ozvěny Slatiňan - ČERVEN 2024

číst více
04. 06. 2024
12. 02. 2024
Taneční kurz společenských akcí - Sokol Slatiňany

Tělocvičná jednota Sokol Slatiňany pořádá každoroční Taneční kurz společenského tance. Taneční začínají 6. září 2024 ve Slatiňanské sokolovně. Informace ke kurzům a přihláškám jsou na webových stránkách Sokola Slatiňany, a to: http://www.sokolslatinany.wz.cz/

číst více
12. 02. 2024
zobrazit další

Kalendář akcí

 • 30. 4. 2024Pálení čarodějnic (Skaut-Slatiňany)

  Vážení a milí spoluobčané, Skaut-Slatiňany ve spolupráci se Sokolem Slatiňany Vás zvou na „Pálení čarodějnic“, které se uskuteční v úterý 30. dubna od 17:00 v areálu za sokolovnou. Pro děti budou připraveny různé zábavné aktivity. Samotné zapalování hranice proběhne kolem 19:00 hodiny. V místě bude možnost zakoupení občerstvení.

  číst více
 • 30. 4. 2024Slet čarodějnic (2024 Monaco)

  Vážení a milí spoluobčané, spolek BZUK Vás zve na „Slet čarodějnic“, který se uskuteční v úterý 30. dubna, a to v restauraci Monaco od 17:00 hodin. Pro děti budou připravené hry a soutěže, pro zúčastněné děti budou špekáčky zdarma. Budou se oceňovat Vaše čarodějnické masky. Dále je připravena výprava za čarodějnicí, její chycení, odsouzení a upálení na hranici. Zapalování hranice začne kolem 19:30 hodiny. Bohaté občerstvení bude zajištěno, vstup je na tuto událost bezplatný. Tak neváhejte a přijďte s celou rodinou.

  číst více
 • 30. 4. 2024Pálení čarodějnic - Český svaz chovatelů

  Vážení a milí občané, základní organizace ČSCH Vás zve na symbolické pálení čarodějnic, které se uskuteční v úterý 30. dubna. V areálu za železničním přejezdem směr Orel. Samotné pálení začíná v 19:30 hodin, občerstvení zajištěno.

  číst více
 • 30. 4. 2024Stavění Máje

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na: „Stavění Máje“, které proběhne v úterý 30. dubna v parčíku před ZŠ Slatiňany, a to od 16:00 hodin. Májku připraví junáci a vztyčí hasiči. Při této příležitosti zazpívají děti z Mateřské školy Slatiňany. Můžete si přinést i vlastní stuhu, kterou vyzdobíte májku.

  číst více
 • 28. 4. 2024Sportovní pohádka (interaktivní divadlo)

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na událost „Sportovní pohádka“, což je interaktivní divadelní představení, jehož hlavními postavami jsou lenivá školačka Boženka Buchtová a inovátorská sportovně založená paní učitelka Berta Rovná. Boženka má nejraději svoje sladkosti a lenošení, avšak paní učitelka Berta, za pomoci svých moderních vyučovacích metod, vede žáky k pohybu i při takových předmětech, jako je matematika či vlastivěda. A Boženka se nestačí divit…

  Diváci jsou během představení aktivně zapojováni do děje formou společného cvičení jednoduchých sportovních, akrobatických a žonglérských prvků.

  Po představení může následovat pohybová dílna pro malé i velké, při níž si diváci mohou vyzkoušet pomůcky využité v představení. Představení je určeno pro vnitřní i venkovní produkce, pro děti od 5 let.

  Toto představení se odehraje v rámci události „Stadion žije pohybem, hudbou, divadlem, tak pojď ven“, tedy v neděli 28. dubna od 14:00 hodin

   

  číst více
 • 28. 4. 2024Stadion žije pohybem, hudbou, divadlem, tak pojď ven

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na akci „Stadion žije pohybem, hudbou, divadlem, tak pojď ven“. Jak už název napovídá, tak se bude jednat o pestrou událost s mnoha zábavnými aktivitami. Akce proběhne v neděli 28. dubna 2024 mezi 13–16 hodinou na slatiňanském stadionu. Další doplňující informace jsou uvedeny na přiloženém plakátu.

  číst více
 • 25. 4. 2024Kochánovické kuňkání

  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, oddělení Správa CHKO Železné hory vás zve na komentovanou vycházku za obojživelníky, která se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna od 17:00 kolem Kochánovických rybníků. Sraz na parkovišti školícího centra Policie ČR. Účast na události je bezplatná.

  číst více
 • 23. 4. 2024Hrad Rabštejnek

  Přijďte si poslechnou vyprávění jednoho z majitelů hradu Víta Nováka. Dozvíte se o historii, o také o tom, jak se podařilo této památce vdechnout nový život a co vše ji ještě čeká. Událost se uskuteční v úterý 23. dubna od 18:00 hodin ve Společenském domě Slatiňany (Tyršova 287). Vstup je bezplatný.

  číst více
 • 19. 4. 2024Retro-Band Chrudim

  Vážení a milí spoluobčané, dovolujeme si Vás pozvat na vystoupení hudební skupiny Retro-Band Chrudim, kterou vede kapelník Zdeněk Škvařil. Zahrají melodie různých žánrů, a to v pátek 19. dubna od 16:00 hodin ve Společenském domě Slatiňany (Tyršova 287). Vstupné je bezplatné.

  číst více
 • 18. 4. 2024Sběr textilu pro Diakonii Broumov (2024)

  Vážení a štědří spoluobčané, Diakonie Bromouv vyhlásila sběr textilu, který se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna od 9:00 do 17:00 hodin na dvoře Městského úřadu Slatiňany (T. G. Masaryka 36).

  Příjmeme veškeré letní a zimní oblečení (dámské, pánské, dětské); Lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony; Látky (minimálně 1m2 , prosíme, nedávejte nám odřezky a zbytky látek); Péřové přikrývky, polštáře a deky, peří; Obuv – nepoškozená a v párech (svázaných gumičkou); Menší elektrospotřebiče i poškozené; Hygienické potřeby, drogistické zboží; Časopisy, noviny, knihy.

  Vážení dárci, prosíme, aby vše, co darujete, bylo funkční. To znamená především funkční zipy u bund, mikin a ostatních oděvů a kolečka u kufrů, tašek a batohů. Nefunkční zapínání nejsme schopni opravit. Děkujeme!

  Prosíme Vás, aby všechny darované věci byly zabalené v igelitových obalech, ještě jednou děkujeme za Vaši štědrost.

  Další doplňující informace jsou uvedeny na přiloženém plakátu.

  číst více
erb

Slatiňany ti
přirostou k srdci

Město Slatiňany naleznete v malebném kraji na úpatí Železných hor 4 km jižně od okresního města Chrudim. 

První písemná zmínka o Slatiňanech pochází z roku 1294, kdy zde na skalnatém ostrohu nad řekou Chrudimkou stála pouze dřevěná gotická tvrz. Jejím vlastníkem byl zřejmě František za Slatiňan. Na sklonku XVI století koupil panství pražský měšťan Bohuslav Mazanec z Frymburka a nechal na místě tvrze vystavět renesanční zámek. Následovala řada dalších vlastníků, jako například Jan Sigmund Knobloch, rodina Berků z Dubé , František Adam z Bubna a z Litic, František Josef ze Schőnfeldu, kníže Jan Adam z Auerspergu a další následníci tohoto rodu.

 Snad největšího rozkvětu doznala obec v letech, kdy panství vlastnila knížecí rodina Auerspergů. V této době se postupně z bezvýznamné vsi stávají Slatiňany hospodářsky i kulturně živým místem. Vzniká zde například v roce 1859 cukrovar s rafinérií a kostkárnou, v roce 1877 továrna na umělá hnojiva, parní pila v roce 1901 a v roce 1903 lihovar. Slatiňany byly povýšeny na město 1.7.1971.

Dle dat ČSÚ žilo k 1. lednu roku 2020 v městě Slatiňany a jeho místních částech Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice souhrnně 4 217 obyvatel.

Naši partneři